Pierwszego marca mija ostatni dzień złożenia raportu KOBiZE (28 luty wypadał w niedziele), w związku z tym, że dostaje wiele zapytań wyjaśnię kilka kwestii:
- raport KOBIZE jest obowiązkowy dla każdego przedsiębiorcy który emituje coś do środowiska np. ma faktury za paliwo do samochodów lub kotłów grzewczych (nie ma żadnych zwolnień – obowiązek występuje nawet przy użytkowaniu jednego auta)
- jeśli Państwo spóźnią z raportem KOBIZE o kilka dni nie czekają Państwa żadne negatywne konsekwencje
- raport w każdej chwili można skorygować
- środki dezynfekcyjne – jest to emisja związana z naszą dzielnością, za którą powinniśmy się rozliczać – bo rozliczamy się za wszystkie emisje do powietrza. Powszechna interpretacja Urzędów Marszałkowskich jest jednak taka, że z tej emisji nie musimy się rozliczać (ze względu na to, że to wyjątkowa sytuacja związana z pandemią, służą ratowaniu życia itd.). Osobiście potwierdzałem to w Urzędach w Województwach Wielkopolskim i Lubelskim. Jeśli mają Państw wątpliwości można skontaktować, się z odpowiednim Urzędem Marszałkowskim.
- różnice w wyliczonych emisjach z kotłów – jeśli zastosują Państwo nową funkcje automatycznego wyliczania emisji po tym jak podadzą Państwo paliwo, to najprawdopodobniej zostaną Państwo poproszenie o wyjaśnienie różnic np. w zakresie pyłów i związków siarki. Wystarczy napisać zdanie typu: „różnica wynika z zastosowania nowej funkcji automatycznego obliczania wskaźników w KOBIZE”
W przypadku problemów z KOBIZE zapraszamy do skorzystania z doradztwa KOBIZE.
PS
W tym samym czasie mija termin wniesienia opłaty rocznej za wpis do BDO dla pomiotów, które zarejestrowały się jako wprowadzający produkty lub opakowania.